Bazalt Nedir ?

Bazalt küp taş, genel anlamda renk itibariyle, füme ve koyu gri bir renge sahip doğal taş türevlerindendir. Bazı bölgelerde; kahverengi, sarı, yeşil gibi farklı renk bazalt çıkmasının nedeni ise yüzeye ulaşmış olan lav tabakalarının içerdiği çeşitli kimyasallardan kaynaklandığı bilinmektedir.

Madencilik sektöründe erkek ve dişi bazalt olarak ikiye ayrılmaktadır. Aynı zamanda bu doğal taş türü pek çok ilimizde de çıkarılmaktadır. Dişi karakteristiğine sahip bazalt olarak bilinen bu doğal taşlar, daha çok molozu andıran bir biçimde yayılım gösterirken, erkek karakteristiğine sahip bazaltlar ise sütun ya da dikit şeklinde oluşum göstermektedirler. Sütun şeklindeki bazaltlar, daha çok küp taşı amacıyla kullanılmaktadır.

Molozu andıran bazaltlar ise bazalt küp taşlar, bordür ya da oluk üretimi amacıyla tercih edilmektedir. Kökeninin magmatizmaya dayandığı bilinen bazaltların, kayaç türünde pek çok farklı yönleri de bulunmaktadır. Kedi bacağı olarak da bilinen bu gözenekli doğal taşların diğer magma türevlerine oranla daha çabuk yeryüzüne ulaşmasından kaynaklanmaktadır.

Genellikle koyu renklerde olduğu bilinen, sert ve dayanıklı bazaltlar, doğada birçok şekliyle bulunmaktadır. En çok bilinen özelliklerinden birisi de prizmalar halinde meydana geldiğinin bilinmesidir. Boyutları kullanım alanlarına göre değiştiği bilinmekle beraber bazalt döşeme için genellikle dikdörtgen şekilli taşlar kullanılmaktadır.